Kilka lat temu, gdy matematyka nie była jeszcze obowiązkowa na maturze, przeglądałem fora młodzieżowe, gdzie użytkownicy typowali najgorszy szkolny przedmiot. Zazwyczaj przewijała się chemia, fizyka i właśnie matematyka – królowa nauk. Sam matematykę i fizykę zawsze bardzo lubiłem i zastanawiałem się, co odpowiada za taki stan rzeczy. I choć ostatecznie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, to zdziwiły mnie mocno opublikowane niedawno wyniki europejskiej olimpiady matematycznej, w której Polacy zajęli 3-cie miejsce, ex aequo z Ukrainą, przegrywając tylko z pierwszą Rumunią i drugą Serbią. Jak widać jesteśmy w rzeczywistości z matmy bardzo dobrzy i żeby jeszcze trochę zachęcić Was do tego przedmiotu, wynalazłem w Google Play fajną gierkę Mental Maths, która nauczy Was szybkiego dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia. Warto ją pobrać chociaż dla sprawdzenia samego siebie i poprawiania wyników.

Gra posiada dwa tryby rozgrywki – arcade i challenge. Zacząłem zabawę od tego pierwszego i od dodawania. Wygląda to tak, że liczy nam się czas i musimy rozwiązać tyle dodawań ile nam się uda. Poziom trudności cały czas się waha. Raz dostajemy do policzenia 76+89, by po chwili ujrzeć 50+5. W razie pomyłki pojawiają się inne liczby do zsumowania. Przy mnożeniu można się otrzeć o lekki absurd, bo kto w głowie policzy np. 19*77? Moim zdaniem to trochę niedorzeczne i poziom trudności w tym wypadku powinien zostać zmniejszony.
Kontrowersyjny aczkolwiek nie niemożliwy do przejścia wydaje mi się też tryb challenge. W pierwszym zadaniu musimy wykonać 5 obliczeń w ciągu 10 sekund. 10 sekund łącznie na 5 zsumowań – brzmi ciężko? I tak jest w praktyce. Kilka razy próbowałem i udało mi się wypełnić maksymalnie 3 z 5 ćwiczeń. Zawsze trafiały mi się duże liczby do dodania, ale nie mam wątpliwości, że jeśli pojawiłyby się trzy proste sumy,  to dałoby się przejść do kolejnego etapu, gdzie jest więcej czasu ale i zadań.
Ogółem wydaje mi się, że tryb arcade jest najrozsądniejszy do sprawdzenia naszego wbudowanego kalkulatora jakim jest mózg, a postępy możemy zapisywać i śledzić na tabeli rekordów, którą w grze także znajdziemy 🙂 Polecam!

 

Wymaga Androida: 2.0+

Kategoria:  Logiczne, Łamigłówki i układanki

Rozmiar: 4,7MB