Jeśli wierzyć statystykom Google, czytelnik Droidy ma średnio około 20 lat, a co za tym idzie, wychował się na grach z lat 90-tych. Grafika była już wtedy całkiem zaawansowana, pojawiały się liczne produkcje 3D (pierwszą z nich była wydana już w 1981r. 3D Monster Maze). Wielu z Was nie pamięta zatem czasów, kiedy gry nie miały w zasadzie żadnego interfejsu graficznego, nawet tego najprostszego. Jak więc wyglądała wtedy wirtualna rozrywka? Pokażę Wam na przykładzie Dungeon Crawl: Stone Soup – darmowego RPG na Androida, który zrealizowany jest za pomocą znaków znanych ze zbioru ASCII. Pojęcie grafiki tu nie istnieje, więc to propozycja tylko dla prawdziwych maniaków gatunku!
Gra nie jest nowością – pojawiła się bowiem pod koniec 2012 roku i już wtedy miałem ochotę o niej napisać, ale doszedłem do wniosku, że nikt nie odważy się tego pobrać. Do dziś nie jest to tytuł zbyt popularny, ma bowiem tylko nieco ponad 700 ocen w Google Play.
Na czym polega więc wyjątkowość tej pozycji? Ano sterowanie, poza podstawowymi ruchami (lewo, prawo, góra, dół) odbywa się za pomocą specjalnych komend wprowadzanych w konsoli. Istnieje oczywiście plik pomocy, gdzie komendy te są zebrane, jednak jeśli nie próbowaliście swoich sił np. w podobnie zbudowanym DoomRL, będzie to dla Was wielkie zaskoczenie. Jako, że to RPG, przyjdzie nam walczyć, sprawdzać zakamarki lochów, zbierać uzbrojenie i używać eliksirów, co wiąże się oczywiście z wbijaniem określonych znaków na klawiaturze. Nie jest to proste i wymaga nauczenia się (jest tutorial), łatwo się też zniechęcić. Ale zabawa to pełen oldschool i jeśli tylko macie trochę czasu, warto poświęcić go na Dungeon Crawl: Stone Soup, bo to zdecydowanie wciągająca gra.

Istnieje również wersja Dungeon Crawl: SS z szatą graficzną.
Na graczy czekają dziesiątki potworów, czających się pod prostymi znakami (nasz bohater to po prostu @), masa broni i jeden cel – zdobycie sekretnego kryształu, ukrytego gdzieś w piwnicznej głębi. Gra jest bardzo rozbudowana (masa opcji, statystyk, możliwości, realizmu itd.) i przekłada się na długie godziny rozgrywki.
O ile nie odstrasza Was interfejs a w zasadzie jego brak – warto pobrać!
Wymaga Androida: 2.3 lub nowszy
Kategoria: RPG
Rozmiar: 8 MB
Grimmer - 15 lutego, 2014 @ 09:35
Pamiętam jakąś starą grę w której też się latało po komnatach itd. i grafika tam była również stworzona ze znaków ASCII lecz było to coś a’la 3D z widoku z pierwszej osoby. Kojarzy ktoś może co to za tytuł był? Polecenia wydawało się (z tego co pamiętam) podobnie jak w Zork’u. Była na PC lub na coś jeszcze starszego (być może Amiga?), był to RPG. Niestety chyba już sobie tytułu nie przypomnę :/.
Zresztą, wracając do tematu roguelike – dzięki za opisywanie gier tego typu: dzięki wam trafiłem na Pixel Dungeon z którym “walczę” do dziś 😛
Pamiętam jakąś starą grę w której też się latało po komnatach itd. i grafika tam była również stworzona ze znaków ASCII lecz było to coś a’la 3D z widoku z pierwszej osoby. Kojarzy ktoś może co to za tytuł był? Polecenia wydawało się (z tego co pamię
Froger - 16 lutego, 2014 @ 11:37
ADOM się kłania – Ancient Domain of Mystery (chyba tak to leciało).
Zawsze można na Androidku odpalić DosBoxa i zagrać w oryginał ;-).
Polecam ;-).
Bri Hecato - 17 lutego, 2014 @ 12:38
Sprawdźcie Deep Dugeons of Doom. Za darmo jest dostępna wersja demo – to gra obcięta w określonym miejscu z rozgrywki. DDoD to gra Free to Play z “In App purchases” 😉 W grze można dokupić mikropłatnościami dodatkowe lochy (zupełnie przy okazji ten tytułowy też).
Granica między F2P/Demo jest płynna. Kiedyś dema były fizycznie obcięte, nie można było niczego odblokować bo po prostu gra nie posiadała wszystkich plików. Musiałeś mieć osobno instalkę pełnej gry. Potem pojawiły się rozwiązania że grałeś w demo ale jeśli wykupiłeś pełną grę wystarczyło podać klucz. Stąd już mały kroczek do obecnie “miłościwie panującego” rynku F2P+IAP.
A jeszcze są wersje beta celowo wypuszczane bez wszystkich “plansz”.
Sprawdźcie Deep Dugeons of Doom. Za darmo jest dostępna wersja demo – to gra obcięta w określonym miejscu z rozgrywki. DDoD to gra Free to Play z “In App purchases” 😉 W grze można dokupić mikropłatnościami dodatkowe lochy (zupełnie przy okazji
malwina - 17 lutego, 2014 @ 19:40
Dzięki. Z tego co jednak doczytałam, za free jest dostępna tylko wersja demo – a piszemy wyłącznie o wersjach pełnych. Ale może i tak kogoś zainteresuje 🙂