Jeśli wierzyć statystykom Google, czytelnik Droidy ma średnio około 20 lat, a co za tym idzie, wychował się na grach z lat 90-tych. Grafika była już wtedy całkiem zaawansowana, pojawiały się liczne produkcje 3D (pierwszą z nich była wydana już w 1981r. 3D Monster Maze). Wielu z Was nie pamięta zatem czasów, kiedy gry nie miały w zasadzie żadnego interfejsu graficznego, nawet tego najprostszego. Jak więc wyglądała wtedy wirtualna rozrywka? Pokażę Wam na przykładzie Dungeon Crawl: Stone Soup – darmowego RPG na Androida, który zrealizowany jest za pomocą znaków znanych ze zbioru ASCII. Pojęcie grafiki tu nie istnieje, więc to propozycja tylko dla prawdziwych maniaków gatunku!

Gra nie jest nowością – pojawiła się bowiem pod koniec 2012 roku i już wtedy miałem ochotę o niej napisać, ale doszedłem do wniosku, że nikt nie odważy się tego pobrać. Do dziś nie jest to tytuł zbyt popularny, ma bowiem tylko nieco ponad 700 ocen w Google Play.
Na czym polega więc wyjątkowość tej pozycji? Ano sterowanie, poza podstawowymi ruchami (lewo, prawo, góra, dół) odbywa się za pomocą specjalnych komend wprowadzanych w konsoli. Istnieje oczywiście plik pomocy, gdzie komendy te są zebrane, jednak jeśli nie próbowaliście swoich sił np. w podobnie zbudowanym DoomRL, będzie to dla Was wielkie zaskoczenie. Jako, że to RPG, przyjdzie nam walczyć, sprawdzać zakamarki lochów, zbierać uzbrojenie i używać eliksirów, co wiąże się oczywiście z wbijaniem określonych znaków na klawiaturze. Nie jest to proste i wymaga nauczenia się (jest tutorial), łatwo się też zniechęcić. Ale zabawa to pełen oldschool i jeśli tylko macie trochę czasu, warto poświęcić go na Dungeon Crawl: Stone Soupbo to zdecydowanie wciągająca gra.

Dungeon-Crawl-SS-z-szata-graficzna

Istnieje również wersja Dungeon Crawl: SS z szatą graficzną.

Na graczy czekają dziesiątki potworów, czających się pod prostymi znakami (nasz bohater to po prostu @), masa broni i jeden cel – zdobycie sekretnego kryształu, ukrytego gdzieś w piwnicznej głębi. Gra jest bardzo rozbudowana (masa opcji, statystyk, możliwości, realizmu itd.) i przekłada się na długie godziny rozgrywki.
O ile nie odstrasza Was interfejs a w zasadzie jego brak – warto pobrać!

 

Wymaga Androida: 2.3 lub nowszy

Kategoria: RPG

Rozmiar: 8 MB