Już za miesiąc matury, za dwa – sesje na uczelniach wyższych, a w szkołach niższych szczebli nauka trwa w najlepsze. Najwięcej problemów, o czym od czasu do czasu alarmują media, sprawia matematyka, która po raz kolejny w ostatnim czasie pojawia się na Droidku. W Sum and Blossom główkowaliśmy nad dodawaniem prostych liczb, a teraz przyszła pora na coś bardziej ambitnego – wykresy matematyczne. xGraphing nie jest jednak bynajmniej grą, a programem, który może się Wam przydać głównie w edukacji, no chyba, że ktoś na co dzień lubi sobie oglądać amplitudy sinusoid i parabole 😀 Apka jest zrobiona porządnie, bardzo przejrzyście i działa elegancko. No, tylko dupa kardioida mi nie chciała wyjść.
Program stworzył Polak, więc nie zapominając słów Mikołaja Reja o gęsiach, przygotował aplikację w polskiej wersji językowej. Choć jest intuicyjna w użytkowaniu, znajdziemy wyczerpujący poradnik objaśniający zadanie wszystkich przycisków, wraz z przykładami zastosowań. Głównym zadaniem xGraphing jest rzecz jasna rysowanie wykresów na podstawie wprowadzonych wzorów i na szczęście nie musimy się ograniczać do najprostszych równań – można stosować arcus tangensy, wartości bezwzględne itp. Jak sięgnę paręnaście lat pamięcią wstecz, to w czasach szkoły podstawowej czy gimnazjum taka apka bardzo ułatwiłaby mi życie i pewnie niejeden młodzieniaszek będzie miał z niej użytek 🙂
Co mnie jednak najbardziej zaskoczyło, to odwrotna do podstawowej możliwość programu – podawanie wzoru funkcji na podstawie wyrysowanej za pomocą punktów prostej. W tym wypadku już takiego wielkiego pola do manewrów nie ma, ale np. funkcję kwadratową można zaznaczyć i odczytać – pomysłowe i fajne w realizacji. Była jednak i jedna rzecz, która mi mocno przeszkadzała – obowiązek wprowadzania przy każdym działaniu znaku mnożenia * bez którego pojawiał się tylko komunikat, że wzór jest nieprawidłowy. Nie mogłem dojść z jakiego powodu, a to była wina tej gwiazdki. 8x+6 jest źle, ale już 8*x+6 pięknie hula. Niby drobiazg a wielokrotnie się na tym potknąłem.
xGraphing umożliwia zapamiętywanie ostatnich wykresów, oglądanie ich na jednym układzie współrzędnych (np. celem porównania) i co praktyczne – zapisywanie uzyskanych efektów w postaci zrzutów ekranu.
Tak więc program z pewnością przyda się każdemu, kto w czasie swojej edukacji spotka się z funkcjami. Apka wyświetlając wykresy pozwala lepiej zrozumieć ten dział matematyki i pomoże rozwiązać niejedno zadanie domowe. Polecam!
Wymaga Androida: 2.2 i wyższy
Kategoria: Edukacja
Rozmiar: 1,9MB
przemo - 6 kwietnia, 2013 @ 17:02
widzę że ktoś tu wykop przegląda 🙂 to może jeszcze wypadało by dodać program o GPSie:)
Malwina - 6 kwietnia, 2017 @ 21:15
Pewnie, że czytamy wykop 🙂 Ale autor napisał do nas z tą aplikacją dzień wcześniej i w końcu Maciej znalazł chwilę by ją przetestować 🙂