Zdaję sobie sprawę, że pewnie wśród naszych Czytelników tylko mały procent jest młodymi mamami, lub kobietami spodziewającymi się dziecka, jednak trafiłem na świeżo wydaną (dziś) aplikację, która z całą pewnością przyda się wszystkim kobietom i dziewczętom, które w przyszłości zdecydują się na macierzyństwo. Dziecko 0-2 to kompendium wiedzy na temat opieki na małym dzieckiem, zawierające porady, do których panie powinny się stosować jeszcze przed narodzinami berbecia, oraz wskazówki przygotowujące do opieki nad nienarodzoną pociechą. Choć grupą docelową są głównie kobiety, bo wiele rad jest kierowanych wyłącznie do nich (ciężko od mężczyzny wymagać by karmił dzidziusia piersią), to jednak i dla panów znajdzie się tu wiedza, która przyda się w wypadku nieobecności żony, kiedy trzeba będzie przejąć rodzicielskie obowiązki. O funkcjach tej ciekawej aplikacji przeczytacie w rozwinięciu wpisu 🙂

W przeciwieństwie do programu eMPendium tego samego twórcy, w tym wypadku nie trzeba się rejestrować i logować do systemu Medycyny Praktycznej. Apka Dziecko 0-2 jest podzielona na 4 główne części – przewodnik, dzienniczek, preparaty i mój lekarz.
Część pierwsza, jak wskazuje tytuł, zawiera poradniki podzielone dodatkowo na działy. Znajdziemy tam wskazówki dotyczące okresu przed porodem, informacje na temat żywienia małych dzieci, szczepień, formalności itd. Każdy z działów jest bardzo bardzo wyczerpujący. Naprawdę jestem pod wrażeniem – znajdziemy bowiem odpowiedzi na ok 100-200 pytań z zakresu opieki nad berbeciami, nawet odpowiedzi na takie pytania “jak pielęgnować pępek noworodka”, “od kiedy można podawać dziecku mleko krowie”, “czy podawać profilaktycznie witaminę D” itd. Pytań jest jak wspomniałem bardzo dużo i udzielono na nie rzetelnych odpowiedzi z dodatkowymi wskazówkami. Autorzy ponadto obalają różne mity i zabobony przekazywane przez ludzi w internecie, czy przez babki wierzące w stare przesądy. Jestem pewien, że każdy rodzic będzie zachwycony dużą wiedzą oferowaną przez ten dział.
Część druga to Dzienniczek – można z niego korzystać po wprowadzeniu danych o naszym dziecku (data urodzenia, grupa krwi, pesel, płeć itd.). Po uzupełnieniu danych możemy obserwować na wykresach zmiany wzrostu, wagi i obwodu główki dziecka na przestrzeni czasu, a także przyjrzeć się siatkom centylowym dla wagi, wzrostu i obwodu głowy dla obu płci. Ważnym elementem dzienniczka jest też kalendarz szczepień, który informuje o szczepieniach obowiązkowych i zalecanych. Znajdziemy tu informacje o używanych szczepionkach, ilości zastrzyków i ich cenach. Dodatkowo, podobnie jak w poradniku (o czym pisaliśmy wyżej) znajdziemy odpowiedzi na wiele pytań dotyczących szczepień. Dzięki tytułowej funkcji kalendarza możemy wszystkie szczepienia przed nami i za nami obserwować właśnie na kalendarzu. Program dzięki wbudowanej opcji będzie nam przypominał przed czasem o zbliżającym się terminie szczepienia.
Część trzecia – Preparaty – zawiera listę leków i innych substancji których należy używać do leczenia i opieki nad małym dzieckiem. Specyfiki są podzielone na kategorie – choroby i zagadnienia, takie jak czyszczenie nosa, pielęgnacja skóry, gorączka itd. Do każdej kategorii znajdziemy wiele leków i środków dermatologicznych, wraz z cenami, dawkami, postacią preparatu i opisem działania (a także innymi przydatnymi danymi). Bardzo użyteczna rzecz – w dobie internetu pełnego śmieciowych informacji i porad taki zbiór jest bardzo wartościowy.
Mój lekarz – czyli czwarty moduł, umożliwia dodanie informacji o naszym lekarzu rodzinnym, wyszukanie pediatry, czy umówienie się na wizytę. Również jest to dobra funkcja, dzięki której wszelkie dane kontaktowe zachowamy w jednym miejscu.
Aplikacja posiada jednak jeszcze dodatkowe działy: filmy – czyli zbiór kilkunastu filmików pokazujących jak prawidłowo karmić piersią, jak odciągać pokarm z piersi, przygotowywać pokarm do przechowania itd. “Gdzie leczyć” – pozwala wyszukać lekarza specjalistę lub placówkę leczniczą w danym mieście. Pozostałe dwie funkcje to link do portalu pediatria.mp.pl, oraz zakładki – możemy do nich dodać dowolną podstronę np. z Przewodnika o którym pisaliśmy na początku.

Ogółem moje wrażenia są bardzo pozytywne i twórcom aplikacji należą się duże słowa uznania. Gdybym rozdawał jakieś nagrody w branży opieki nad dziećmi, to za Dziecko 0-2 przyznałbym z pewnością ładny puchar. Nie ma i pewnie nie będzie lepszej aplikacji po polsku na Androida z tego typu informacjami, więc jeśli macie maluszka, lub będziecie go mieli/planujecie, to ten program jest takim must-have. Serdecznie polecam!

Wymaga Androida: 2.1 i wyżej

Kategoria: Edukacyjne, Medyczne

Rozmiar: 26 MB

 

 

Edit 21.03.2014:

aktualnie aplikacja ma nową nazwę: Moje dziecko

Więcej informacji na stronie: //pediatria.mp.pl/mobile/