Najprzyjemniejszy okres do fotografowania mamy już za sobą. Z pewnością zrobiliście latem wiele zdjęć i chcielibyście je wywołać, wstawić gdzieś na bloga albo zachować w komputerowym albumie. Warto jednak wcześniej poddać je lekkiemu retuszowi – wyrównać poziomy kolorów, trochę rozjaśnić lub przyciemnić, ustawić odpowiedni kontrast, czy dodać jakiś ładny efekt. Dotychczas używałem PicSay Pro ale kosztuje on 14,5zł a my piszemy tylko o darmowych grach i aplikacjach. Znalazłem więc dopiero co wydany, opcjonalny program Pixlr Express od twórców AutoCAD i Sketchbook. Program ma wielkie możliwości i wszystkie opcje dostępne za darmo, jednak przed przystąpieniem do przerabiania, warto poświęcić 10 minut i przez wifi pobrać wszystkie dostępne efekty. Jest ich tu – bagatela – ponad 600 i w sporej mierze są to unikatowe modyfikacje, których nie widziałem jeszcze w innych tego typu programach.

Na początku nie rozumiałem za bardzo jak robi się przeróbki i myślałem, że jest ich tylko kilka. Są one jednak podzielone na “efekty” i “warstwy”. W zasadzie jedno od drugiego się wiele nie różni, w każdym razie pod każdą z tych zakładek znajduje się kilka-kilkanaście paczek, które trzeba pobrać. Wymagane jest do tego naturalnie połączenie z internetem – dotykamy np. vintage lub creative i pod ikoną pokazuje się szary pasek, który zapełnia się na zielono i gotowe – teraz wystarczy kliknąć w efekt jeszcze raz, a pojawią nam się wszystkie możliwe style do niego przyporządkowane. Poklikałem więc we wszystkie efekty żeby je pobrać i dopiero wtedy widziałem, że jest ich faktyczne paręset – miazga! Można dzięki temu uzyskać naprawdę wyśmienite rezultaty z gwiazdkami na obrazku, stylem starej kartki, retro-plakatu czy abstrakcyjnej mozaiki. Jest tego tak dużo, że nie jestem w stanie wszystkich ciekawych elementów wymienić – to trzeba samemu zobaczyć. Dodatkowo w ostatniej zakładce znajdują się ramki, które podobnie jak efekty trzeba uprzednio pobrać. Jest ich również sporo i są bardzo zróżnicowane, a nie tylko takie sztywne ramy jak z obrazu.
Całość uzupełniają opcje umożliwiające np. pokolorowanie tylko określonego efektu zdjęcia, smużenie, zmiana podstawowych parametrów, wybielanie czy redukcja efektu czerwonych oczu.
Choć początki były trudne, w mig załapałem o co chodzi i teraz jest to mój ulubiony i najobszerniejszy program do przerabiania zdjęć. Serdecznie polecam!

 

Wymaga Androida: 2.2 i wyższy

Kategoria: Fotografia

Rozmiar: 5,6MB