Rozpoczął się nowy, 2014 rok i pewnie mało kto z Was ma dziś po tej wyjątkowej sylwestrowej nocy, ochotę na pichcenie jakichś wymyślnych dań. Ja na przykład już wczoraj zakupiłem zupę w proszku pewnej popularnej firmy. Żarełko szybkie i proste w przygotowaniu, ale czy przy tym bezpieczne dla zdrowia? Postanowiłem sprawdzić, co tak naprawdę siedzi w tej zupce, korzystając z pomocy świetnej aplikacji edukacyjnej Wiesz co jesz, która stanowi ogromną bazę wszelkich znanych i mniej popularnych składników produktów spożywczych. I w efekcie dałem sobie spokój z zupką i jednak zjem kanapki…

Idea działania samej aplikacji jest banalnie prosta – na różnych serkach, wafelkach, budyniach itd. widnieje pełno składników. O ile każdy wie co to jest cukier, sól albo mąka, o tyle pewnie 99% z Was nie wie co to jest inozynian disodowy bądź trifosforan pentasodowy. Sam myślałem, że takie rzeczy nie opuszczają murów laboratoriów chemicznych, a jednak znalazło się to w mojej zupce o smaku kurczaka curry. W programie Wiesz co jesz szybko zidentyfikowałem te dziwactwa – to pierwsze to wzmacniacz smaku, który jednak jest zabroniony w pokarmie dla dzieci do 12 lat i może powodować pewne powikłania zdrowotne, zaś trifosforan jest substancją buforującą (cokolwiek to znaczy) i wiążącą, która może w nadmiarze uszkodzić nerki i zwiększa ryzyko osteoporozy. Czy warto więc żywić się takim świństwem? Nie.

Testowana aplikacja ma naprawdę wielkie zasoby wiedzy, wyświetla każdy składnik w przejrzysty sposób, informując o wpływie na zdrowie (zarówno pozytywnym jak i negatywnym), podając funkcję danego składnika i przykłady zastosowań. Posiada nawet możliwość “zeskanowania” składników z etykiety, więc nie musimy wszystkiego przepisywać ręcznie.
Ciekawym elementem programu są też diety – darmowa jest tylko jedna, wyświetlająca produkty bogate w magnez, ale jeśli szukamy np. planów żywieniowych dla osób z chorobami wrzodowymi, lub diety wspomagającej potencję, to między innymi takie plany są także dostępne do zakupienia w cenach 2.99/3.99 zł. Twórcy pomyśleli nawet o dość nietypowych jak na nasze polskie warunki dietach koszernych i muzułmańskich, jest więc w czym wybierać.
Aplikacja jest zdecydowanie warta pobrania, polecam!

Wymaga Androida: 2.2

Kategoria: Edukacja

Rozmiar: 6,8MB