Myślałem, że dziś mnie już nic nie zaskoczy. Godzina 20, dzień się kończy po malutku, a tu trafiam w Google Play na obskurnie wyglądającego RPG Hoplite. Powstał w ramach 2013 Seven Day Roguelike Challenge, więc twórca miał tylko 7 dni na jego stworzenie i stąd pewnie bardzo retro grafika, ale po odpaleniu apki okazało się, że jest bardzo grywalna i przypomina nawet strategięCivilization z wersji java i Pixel Dungeon z Androida. Rozgrywka wygląda w ten sposób, że poruszamy się po kolejnych piętrach potężnej jaskini, walcząc ze spotykanymi tam przeciwnikami i poznajemy tajemnice skrywanego przez wieki sekretu. Wszystko takie proste i jasne, a gra w rzeczywistości jest trudna, i dobrze!

To miał być wpis na pół wpisu, ale co tam. Na początku dostajemy jakiś zarys historyczny wyjaśniający mniej więcej po co trafiliśmy w to paskudne, ciemne, mokre miejsce i w jaki sposób możemy walczyć ze spotykanymi przeciwnikami. A sposoby są 3 – dwa uderzenia proste i rzut oszczepem. Prawdę mówiąc tylko rzucałem oszczepem bo walka wręcz w miejscu gdzie otaczają nas grenadierzy nie jest chyba najlepszym pomysłem. Rzucanie ma jednak swoje wady, bo po oszczep trzeba później pójść i go podnieść, a że walka odbywa się w trybie turowym, można w międzyczasie załapać kilka strzał w plecy. W dodatku każda akcja kosztuje nas energię, którą jednak możemy zdobywać w miarę łatwo po prostu aktywnie grając i walcząc. W razie niepowodzeń warto korzystać ze specjalnych miejsc i przedmiotów, które pozwalają zdobyć więcej serduszek, wzmocnić atak lub uzupełnić energię.
Hoplite to bardzo minimalistyczna gra, jednak dzięki swojemu staroświeckiemu klimatowi i wysokiemu poziomowi trudności zachęca do kolejnego grania po każdej porażce. Zachęcam do pobrania!

 

Wymaga androida: 2.3+

Kategoria: RPG, Strategiczne

Rozmiar: 683 kB