Przez wiele lat firma Microsoft podchodziła z dużą dozą ostrożności do urządzeń mobilnych, nie będąc pewną ich dalszej przyszłości i skupiając maksimum swoich mocy przerobowych na użytkownikach komputerów klasy PC oraz laptopów. Od kilku lat (mniej więcej od roku 2014) zauważyć możemy odwrócenie tego niekorzystnego trendu. W sklepie Google można bowiem znaleźć – i to w większości całkowicie za darmo – niezwykle przydatne aplikacje oferowane przez tegoż giganta z branży IT. Dziś przyjrzyjmy się najciekawszym z nich.


Na pierwsze miejsce zasłużenie trafia Microsoft Word. Na komputerach jest to podstawowe narzędzie, bez którego trudno wyobrazić sobie pracę czy naukę. Został on wprowadzony na platformy mobilne w darmowej wersji w roku 2014. Do chwili obecnej jest on rozszerzany o nowe funkcjonalności, natomiast niecałe dwanaście miesięcy po premierze aplikacji bazowej światło dzienne ujrzały mobilne wersje pozostałych części pakietu Office, a więc Excel, Power Point i OneDrive. Dzięki nim bez trudności otworzymy, wyedytujemy oraz zapiszemy wszelkiej maści dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne oraz prezentacje multimedialne.

To jednakże nie wszystko. W swojej ofercie Microsoft zawarł także program o nazwie Launcher. Umożliwia on ustawienie kiedy i w jakiej kolejności mają nam być prezentowane powiadomienia, notatki głosowe, zapisane w pamięci pliki tekstowe, czy pobierane bezpośrednio z konta pocztowego maile. Jedną z najciekawszych opcji, jakie oferuje ten program jest funkcjonalność „Kontynuuj na PC”, która to umożliwia dalszą pracę z programem po wyłączeniu telefonu i przeniesieniu się na laptopa czy komputer stacjonarny.

Nie można także nie wspomnieć o takim „ułatwiaczu” codziennego życia jakim jest OneNote. Aplikacja pozwala użytkownikowi całkowicie za darmo wprowadzać w formie tekstowej, obrazkowej, czy to przez rysowanie palcem po ekranie notatek, które to następnie wyświetlone zostaną w określonym dniu o podanej godzinie. Jest to niezwykle użyteczne oraz proste w użytkowaniu oprogramowanie, które w swojej obecnej wersji bije na głowę konkurencję, w tym popularne Evernote.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że korporacja Microsoft posiada pełne prawa do aplikacji Skype. Jak można się też domyślić, już kilka lat temu trafiła ona na urządzenia mobilne, w tym telefony z systemem Android. Co ciekawe, w nowszych modelach smartfonów jest ona instalowana fabrycznie, a więc nie musimy niczego ściągać, a od razu po skonfigurowaniu naszego urządzania jesteśmy w stanie korzystać ze wszystkich funkcjonalności jakie oferuje bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Na koniec zostawiliśmy swoistą ciekawostkę, która w dalszym ciągu jest rozwijana, przez co staje się z miesiąca na miesiąc coraz bardziej wartościową aplikacją. Mowa o Office Lens, który to program służy ni mniej ni więcej a jako przenośny skaner dokumentów i ilustracji. Oferuje on także pełną integrację z pozostałym oprogramowaniem z pakietu Office, a więc możemy wykonane skany bezproblemowo przenieść do pliku Word czy do prezentacji w formacie .ppt.

Jak więc widać korporacyjnemu gigantowi nie wystarczyło, że zawojował rynek komputerów stacjonarnych. Rosnący udział urządzeń mobilnych w rynku niejako wymusił spojrzenie na nie łaskawszym okiem, a jednocześnie – pozwolił pozyskać nowych klientów i użytkowników. Wszystkie z powyżej wymienionych aplikacji są w pełni bezpieczne, zajmują niewiele miejsca oraz są wysoce przyjazne użytkownikowi. Warto je dodać do swojej listy niezbędników, zwłaszcza że gro z nich dostępnych jest całkowicie za darmo (zabrakło bowiem miejsca nawet na tak dobrze znane i znienawidzone przez użytkowników urządzeń mobilnych mikrotransakcje)!