Po przejęciu WhatsApp przez Facebooka pojawiło się wiele słusznych uwag, że społecznościowy gigant wprowadzi do popularnej aplikacji komunikacyjnej swoje zasady dotyczące prywatności, a to by mogło godzić w interes jej użytkowników. Choć sam na razie nie mam zamiaru przesiadać się z WA, bo mam wciąż aktualną płatną subskrypcję, chciałbym polecić Wam Telegram – świetną alternatywę, która z powodzeniem może zastąpić WhatsApp, a na dodatek nie zmarnujecie na nią ani grosza, bo jest w pełni darmowa 🙂

Podstawową funkcją każdego tego typu komunikatora jest oczywiście możliwość wymieniania się wiadomościami w ramach połączenia internetowego, dzięki czemu nie trzeba płacić za SMSy. W Telegramie wygląda to identycznie jak w WhatsApp – zapraszamy innych użytkowników do korzystania z programu i już możemy przeprowadzać indywidualne rozmowy, lub organizować czaty, coś na wzór konferencji. Można wysyłać zdjęcia, filmiki i inne multimedia (mamy na to aż 1GB!), zaś cała usługa działa w chmurze, dzięki czemu mamy dostęp do naszych rozmów i plików na kilku urządzeniach i także po zmianie smartfona (aplikacja jest multiplatformowa, więc można np. zmienić Androida na iOS). Telegram wyróżnia się ponadto ciekawą funkcją Secret Chats, która pozwala włączyć szyfrowanie rozmów, a ponadto wykonywać je w locie, tj. bez zapisywania w pamięci chmury lub urządzenia. Po zakończeniu konwersacji wszystkie ślady po niej znikają, dzięki czemu osoby uwrażliwione na punkcie prywatności nie muszą się martwić, że jakieś NSA albo inne służby będą je kontrolować.
Apka ma przejrzysty interfejs (choć póki co nie jest dostępna po polsku) i stale jest rozwijana – ostatnia aktualizacja jest z wczoraj.
Zachęcam do wypróbowania, albo i przeniesienia się na stałe z WhatsApp 🙂

Wymaga Androida 2.2+
Rozmiar: 9,5 MB