Anton Czechow, rosyjski nowelista stwierdził kiedyś, że pisanie polega nie na umiejętności pisania, lecz na umiejętności wykreślania tego, co jest źle napisane. Nie wiem co autor miał na myśli, ale w internecie roi się od tego typu wzniosłych cytatów. Jedne beznadziejne, inne idealne do wpisania na kartkę urodzinową z życzeniami dla bliskiej osoby. Jeśli czasami chcielibyście zabłysnąć inteligencją i rzucić parę mądrych słów, mamy dla Was propozycje od programistów ze Ślůnska (czyli po naszemu ze Śląska, ale oni tam mają taką specyficzną gwarę). Pakiecik na dziś obejmuje dwie aplikacje – Przysłowia oraz Cytaty. Fajna sprawa, bo z pewnością przydadzą się także do szkolnych wypracowań, przemówień i w wielu innych sytuacjach 🙂 Bo jak to mawiał Seneka Młodszy   …eee mniejsza o to, doczytacie sobie w Cytatach 😀

I od tego programu zaczniemy. Mile zaskoczyłam się, kiedy doczytałam, że w apce znajdziemy aż 4600 mądrości podzielonych na 55 kategorii tematycznych. Aby się w tym wszystkim połapać do dyspozycji mamy zaawansowaną wyszukiwarkę, oraz możliwość dodawania ulubionych cytatów do specjalnego zbioru, do którego będziemy mieli zawsze szybko dostęp bez potrzeby ponownego szukania tych samych słów. Dodatkowo, jeśli sami lubicie pofilozofować, to istnieje także funkcja dopisywania własnych złotych myśli, oraz inna ciekawa- wyświetlanie cytatu dnia w formie widżetu na pulpicie (istnieje oczywiście możliwość ustawienia częstotliwości odświeżania). Korzystałam dotychczas z podobnej aplikacji po angielsku i bardzo ją lubiłam, choć wiadomo, że czasami pojawiały się sentencje bardzo trudne do przetłumaczenia. Dzięki polskiej aplikacji problem zniknął i na pewno trafi do sporej liczby odbiorców. Ponadto muszę zauważyć, że jest on atrakcyjny wizualnie (przejrzysty i stylizowany na coś w rodzaju zwojów pism, ksiąg etc.) i mamy możliwość zmiany kolorystyki.
Przysłowia zaś to program bliźniaczo podobny, ale zawierający powiedzenia powszechnie znane oraz ludowe i staropolskie prawdy. W jego bazie znajduje się (też aż) 2000 przysłów podzielonych na kategorii. Czy z głowy potrafilibyście wymienić mi chociaż 100 przysłów? 😀 Właściwości programu poza szatą wizualną pozostają bez zmian w stosunku do Cytatów i myślę, że to dobrze, bo program jest intuicyjny i dobrze zaplanowany.
Polecam!