AdAway jest darmową aplikacją do blokowania wszelkiego rodzaju reklam w smartfonach z systemem Android za pomocą pliku hosts.

Z pewnością każdy z nas prędzej czy później pobierze z Google Play jakąś darmową grę lub aplikację, która będzie posiadała irytujące reklamy. Co prawda sporej części reklam można się pozbyć poprzez wyłączenie WiFi lub włączenie trybu samolotowego na czas korzystania z takich aplikacji jednak nie jest to zbyt wygodne.

Dzięki temu programowi pozbędziemy się w prosty sposób zbędnych reklam z darmowych gier i aplikacji, a dzięki temu nie będziemy musieli wykupywać wersji Pro tylko i wyłącznie w celu usunięcia nachalnych reklam. Wystarczy że mamy root’a i zainstalujemy AdAway! 😉

Od jakiegoś czasu aplikacja jest dostępna również w polskiej wersji językowej, także nikt nie powinien mieć problemów z jej obsługą.

Korzystając z programu w każdym momencie możemy przywrócić domyślny plik hosts i włączyć z powrotem wyświetlanie reklam.

Warto wiedzieć: wyskakujące reklamy poprzez częste łączenie z Internetem powodują zwiększone zużycie baterii. AdAway w pewnym sensie pozwala nam oszczędzać energię akumulatora.

Jak dla mnie jest to jedna z niezbędnych aplikacji w każdym urządzeniu z Androidem – no chyba że korzystamy z custom romu, który ma już wbudowane opcje usuwania reklam 😛

Wymagania:
• ROOT
• dostęp odczytu / zapisu na partycji systemowej

Co jakiś czas warto skorzystać z aktualizacji adresów IP z których wyświetlane są reklamy.

AdAway został usunięty z Google Play z powodu naruszenia regulaminu sklepu (większość dochodów Google generują reklamy, więc nie spodobało im się, że ktoś pozwala na ich blokowanie)